En handduk kan vara ett hjälpmedel för personer med nedsatt handfunktion för att ta upp föremål från golvet.
Ett mjölkpaket ligger på golvet bredvid användarens rullstolshjul, hon lägger ett handduk bredvid
Med hjälp av en handduk kan man plocka upp stora tunga föremål från golvet.
Teknik: Susanne lägger handduken på golvet, stödjer föremålet mot hjulen på rullstolen och sätter handduken under föremålet. Hon packar in föremålet i handduken, tar tag i båda ändarna av handduken, nyper ihop dem och tar upp föremålet.
Tipsarens kommentarer
Susanne fick genom handkirurgi ett starkt nypgrepp i en hand. Hon klarar inte helhandsgrepp.
Inköpsställe
Varuhus
Idé
Susanne Berg
Bekostad av
Användaren själv
Användaren ställer upp mjölkpaketet mot hjulen och lägger handduken underHon griper tag i handdukenHon håller i handdukens båda änden och lyfter upp den tillsammans med mjölkpaketet
Tipsare: Susanne
Susanne bor i lägenhet och studerar och arbetar som frilans (heltid). Hon skadade sig 1982 och har en hög ryggmärgskada (C5). Genom handkirurgi fick hon ett pinchgrepp i vä hand. Hon har personlig assistans genom LASS. Efter tipsinsamlingen har hon flyttat till en ny lägenhet.
Visa alla tips av Susanne